<

آذربایجان

آذربایجان

 

    آذربایجان از جمهوریهای استقلال یافته شوروی سابق است که بزرگترین کشور قفقاز بوده و پایتخت آن باکو است.

آذربایجان که تا دویست سال قبل جزو خاک ایران بود،در جنگ ایران و روس به تصرف شوروی درآمد و پس از فروپاشی این کشور در1991،جمهوری مستقل گردید و نزدیک به ده سال است به صورت کشور توریستی درآمده است .

مذهب این کشور شیعه ودین آن اسلام است و به زبان آذری صحبت می کنند.آذربایجان در جنوب رشته کوههای قفقاز و شمال رودخانه ارس و کنار دریای خزر می باشد. این کشور کوهستانی دارای آب و هوای مرطوب و ملایم و زمستانهای سرد می باشد.

توریستی ترین شهر این کشور باکو است که دارای مراکز تفریحی وخرید و معماری باستانی می باشد.موسیقی و رقصاین کشور بسیار دیدنی و جذاب است. 


کشورهای همسایه جمهوری آذربایجان عبارتند از: ایران در جنوب ، ارمنستان و ترکیه در غرب ، گرجستان در شمال غربی ، و روسیه در شمال . همچنین این کشور دارای مرز آبی با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان در کناره دریای خزر نیز هست .

جمهوری خودمختار نخجوان که از خاک اصلی جمهوری آذربایجان جدا مانده و استان خودمختار قرهباغ کوهستانی نیز واحدهای فدرال جمهوری آذربایجان هستند .

ناحیه قرهباغ و هفت بخش پیرامون آن واقع در جنوب غربی جمهوری آذربایجان در جریان جنگ قرهباغ ، به اشغال نیروهای ارمنستان درآمدهاست .


نوع حکومت جمهوری آذربایجان ، جمهوری پارلمانی چند حزبی با یک مجلس قانونگذاری است . جمهوری آذربایجان سکولار است و از سال ۲۰۰۱ به عضویت شورای اروپا درآمده است .

بیشتر جمعیت جمهوری آذربایجان مسلمان شیعه هستند . آمار بیطرف از جمهوری آذربایجان در رابطه با تنوع قومی وجود ندارد . در کنار زبان ترکی آذربایجانی (زبان رسمی) ، زبانهای روسی ، ارمنی ، کردی ، تالشی ، تاتی ، عبری ، و لزگی نیز صحبت میشود .

 

  

فاصله زمینی با ایران فاصله زمینی از مرز ایران (شهر آستارا)تا شهر باکو حدود ۴۰۰ کیلومتر (تقریبا ۴ ساعت راه زمینی و ۵۰ دقیقه هوایی از فرودگاه امام خمینی تهران ) می باشد .

 

   تفریحات در باکو : 

باله و اپرا از هنرهای فعال این شهر است و سالنهای باله ، اپرا و همچنین موزه فرش و هنر باکو از مکانهای دیدنی این شهر است .

کلوپ ها و دیسکو و سواحل زیبای باکو از دیگر مناطق مورد توجه توریستهای این شهر است . 

آذربایجان بیشتر به مناطق شمال غربی ایران اطلاق میشود . در سال ۱۲۹۷ میلادی با فروپاشی روسیه تزاری در مناطق مسلمان نشین قفقاز جنوبی جمهوری دمکراتیک آذربایجان تشکیل شد و از آن پس برای این منطقه نام آذربایجان به کار گرفته شد .

اگر بطور دقیقتری بررسی کنیم ، نام آذربایجان از نام استانداری (ساتراپ) از ایران در زمان هخامنشی بنام آتروپات گرفته شده است که بعدها توسط اسکندر مقدونی ابقاء گردید . علم لغت شناسی ریشه این نام را در دین زرتشت ایران باستان می داند . 

 

غذا 
مواد غذایی در این کشور بسیار ارزانتر از ایران است و در کل مردم این کشور بسیار خوش خوراک هستند .

آب و هوا 

آذربایجان تحت تاثیر توده های هوای سر قطبی که از تندباههای اسکاندیناوی تولید می شود و همچنین بادهای معتدل سیبری و آسیای مرکزی ، می باشد . از لحاظ آب و هوایی ، جمهوری آذربایجان دارای چندین نوع آب و هوای مختلف است . به طوری که از ۱۱ ناحیه آب و هوایی ۹ گونه ناحیه در آذربایجان وجود دارد . 

درجه هوای متوسط در مناطق جلگهای شمال و شرق کشور تا ۶ سانتیگراد در زمستان و ۳۶ درجه سانتیگراد در تابستان میرسد ، در حالیکه در مناطق کوهستانی غربی زمستانها تا ۹- در زمستان و ۱۲ درجه سانتیگراد در تابستان میرسد . پایین ترین دمای مطلق در اردوباد به میزان ۳۳- درجه سانتیگراد و بالاترین 

دمای مطلق در جلفا به میزان ۴۶ درجه سانتیگراد ثبت شده است . بطور کلی شمال و شرق کشور دارای آب و هوای نسبتاً خشک و کوهستانی است در حالیکه منطقه جنوب شرقی آب و هوای مرطوب و ملایم تری دارد . مناطق غربی و شمالی و جنوبی شامل قره باغ و شمال شرقی جمهوری خودمختار نخجوان ، دامنه کوههای قفقاز و ناحیه لنکران – آستارا و کوههای تالش بسیار مرطوب هستند .

بیشترین میزان بارش سالانه در لنکران و به میزان ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ میلیمتر و کمترین میزان بارش سالانه به میزان ۲۰۰ تا ۳۵۰ میلیمتر در آبشوران روی می دهد . مناطق مرکزی شامل جلگههای وسیع مستعد کشاورزی است که توسط رود کور و ارس آبرسانی میشوند .

برخی نقاط دیدنی 

بِش بارماک داغی (beshbarmaq dag)

«بش بارماک داغی» به معنای «کوه پنج انگشت» یکی از جاذبه های طبیعی آذربایجان است و حدود ۵۲۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است. این کوه یکی از مکانهای مقدس اذربایجان نیز هست و برای آذربایجانی ها ارزش بسیاری دارد.

 

   

جاذبه های گردشگری جمهوری آذربایجان,دیدنیهای آذربایجان

  

ایچری شِهِر (içeri seher)
شهر ایچری در واقع شهر باستانی باکو است که با دیواری محصور شده است. این بافت قدیمی را با نام «ارگ باکو» نیز می شناسند. این شهر در دوران پارینه سنگی ساخته شده است. خیابان ها باریک، کاخ های قدیمی و مسجدهای گوناگون با معماری های زیبا و جذاب از جمله دیدنی های ایچری شِهِر هستند. ارگ باکو در سال ۲۰۰۰ میلادی در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.

  یچری شِهِر دو کاروان سرا، ۳ چشمه آب و ۲۳ محله دارد و مشهورترین جاذبه آن قلعه دختر است.

 

   

جاذبه های گردشگری جمهوری آذربایجان,دیدنیهای آذربایجان

 

لاهیج (lahic)
لاهیج یکی ار روستاهای باکو است و در دامنه های جنوبی قفقاز واقع شده است. این روستا با کمتر از یکهزار نفر جمعیت، گویش فارسی-تاتی دارند و بیشترین شهرت آن برای صنعت مسگری و صنایع مسی زیبای آن است. قالی های این روستا نیز شهرت بسیاری دارند. معماری فوق العاده بازار این روستا، مناظر طبیعی خیره کننده و چشم انداز کوهستان لحظه هایی مملو از آرامش را برای گردشگران رقم می زنند.

 

   جاذبه های گردشگری جمهوری آذربایجان,دیدنیهای آذربایجان

 

قلعه دختر (maiden’s tower)
برای رسیدن به بالای برج دختر باید پله های مارپیچ را طی کنید تا از بالای آن نمای ۳۶۰ درجه از شهر را ببینید. این قلعه که به زبان ترکی «قیز قله‌سی» گفته می شود، ۲۹٫۵ متر طول، ۱۶ متر عرض و ۶ طبقه دارد. جالب است که در گذشته این قلعه نیایشگاه آناهیتا و زرتشتی ها بوده است. این برج جزو میراث جهانی یونسکو است.

 

   جاذبه های گردشگری جمهوری آذربایجان,دیدنیهای آذربایجان

 

قوباستان (qobustan)
قوباستان کوه آتشفشانی عجیبی است که می توان انواع حجاری های روی سنگ عصر سنگ و برنز را روی آنها مشاهده کرد. این کوه نیز از دیگر جاذبه های شهر باکو است.

 

   جاذبه های گردشگری جمهوری آذربایجان,دیدنیهای آذربایجان

 

 شکی (sheki)
شهر شکی یکی از زیباترین روستاهای آذربایجان است که در دل کوه واقع شده است. این شهر مملو از مساجد و کاروانسراهای زیبا است که همه به قرن ۱۸ میلادی تعلق دارند. این شهر حدود ۶۳ هزار نفر جمعیت دارد و شمال غربی باکو واقع شده است.

 

   جاذبه های گردشگری جمهوری آذربایجان,دیدنیهای آذربایجان

 

ارگ قدیمی باکو (walled city of baku )
این ارگ در ساحل غربی دریای خزر واقع شده است و جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می رود. در این شهر قدیمی محصور شده در دیوارها می توانید کاخ شیروان شاه و قلعه دختر را ببینید. این ارگ را با نام ایچری شهر نیز می شناسند و از زمان پاره سنگی تاکنون محل زندگی انسان ها و قومیت های مختلف همچون ساسانی، زرتشتی، شیروانی، ایرانی، عربی، عثمانی و روسی بوده است.

قصر شیروان شاه در قرن ۱۲ میلادی توسط سلسله شیروانی ساخته شده است که پس از زلزله در شاماخا، پایتخت خود را با باکو منتقل کردند.

 

   جاذبه های گردشگری جمهوری آذربایجان,دیدنیهای آذربایجان

 خینالیق (khinalug)
خینالیق یک روستای کوهستانی دورافتاده در شمال شرقی آذربایجان است. اهالی این روستا به زبان خینالیق و ترکی آذربایجانی حرف می زنند و در آنجا آثار بسیاری از ایرانی های زرتشتی را میتوان مشاهده کرد. حدود یکهزار تات در این روستا زندگی می کنند و این روستا مملو از هندوها و بوداییان است.

 

   جاذبه های گردشگری جمهوری آذربایجان,دیدنیهای آذربایجان

 

یانار داغ (yanar dag)
یانار داغ به معنای کوه سوزان همان طور که از نامش پیداست کوهی است که دایم در حال سوختن است. این کوه در فاصله کمی از باکو واقع شده است و حدود ۱۰ متر از آن به طور شبانه روز  در حال سوختن و شعله ور بودن است دلیل این آتش وجود گاز طبیعی در دل کوه است. در نزدیکی این کوه یک چایخانه سنتی قرار دارد که غروب ها می توان در آنجا نشست و منظره کوه را تماشا کرد.

 

   جاذبه های گردشگری جمهوری آذربایجان,دیدنیهای آذربایجان

 

آیین زرتشتی
در آتشگاه سوراخانی می توانید از نزدیک شاهد آیین زردشتی باشید. این معبد توسط زرتشتیان ایرانی که در قرن ۱۸ میلادی باکو زندگی می کردند ساخته شده است و هنوز هم هر از گاهی رقص های مذهبی در آن انجام می شود. این آتشگاه تشکیل شده از یک حیاط است که با خانه های روحانیون زرتشتی محاطره شده است. این معبد در سال ۱۹۷۵ به موزه تبدیل شد و در سال ۱۹۹۸ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

 

غذا و نوشیدنی آذربایجانی ها
غذای مردم این کشور تلفیقی از غذاهای ترکی و مواد آسیایی است. در چایخانه های این کشور مردها دور هم جمع می شوند و علاوه بر نوشیدن چای سیاه، تخته نرد بازی می کنند.

از مشهورترین غذاهای آذربایجان باید به موارد زیر اشاره کرد:

لایولیا کباب (گوشت چرخ کرده طعم دار شده با ادویه در سیخ همچون کباب کوبیده)

   جاذبه های گردشگری جمهوری آذربایجان,دیدنیهای آذربایجان

 

 

ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده:
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی