<

کامبوج

کامبوج

پادشاهی کامبوج...

 

  کشوری است در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن پنوم پن است.

 

کامبوج پس از ۱۰۰ سال استعمار فرانسویان بالاخره در سال۱۹۵۳ به استقلال رسید. اکثر مردم این کشور بودایی هستند.

 
در سال ۱۹۷۰ در پی کودتای نظامی، پرنس شیانوک از قدرت خلع شد، رهبر دولت دست راستی جدید، سپهبد لون نول، ریاست جمهوری خمر رسید. پرنس شیانوک و طرفداران او با یک گروه شبهه نظامی کمونیست به نام خمر&zwnjهای سرخ که در سال ۱۹۶۰ تشکیل شده بود هم پیمان شدند و به ارتش لون نول حمله کردند و بدین ترتیب جنگ داخلی آغاز شد.

 
در همین برههء زمانی، همسایه شرقی کامبوج، یعنی ویتنام نیز درگیر جنگ برای استقلال از فرانسویان بود. در سال ۱۹۵۴ فرانسویان از ویتنام بیرون رانده شدند و دو کشور ویتنام شمالی کمونیست و ویتنام جنوبی متمایل به غرب (پشتیبانی شده از طرف ایالات متحده آمریکا) به وجود آمدند. سپس در فاصله کوتاهی جنگ داخلی در این کشور شدت گرفت و گروهی با نام ویت کونگ، متشکل از شبه نظامیان ویتنامی کمونیست (پشتیبانی شده توسط دولت ویتنام شمالی و چین) در جنگل&zwnjهای ویتنام جنوبی مستقر شدند و بر علیه ارتش کشور ویتنام جنوبی به مبارزه پرداختند. در سال ۱۹۶۴ ایالات متحده آمریکا در مبارزه با کمونیست&zwnjها با ویتنام وارد جنگ شد.

 
در زمان فرمانروایی پرنس شیانوک، کامبوج توانست بی&zwnjطرفی خود را در جنگ ویتنام با امتیاز دادن اندک به هر دو طرفین حفظ نماید. ولیکن با سر کار آمدن لون نول در کامبوج وضعیت تغییر نمود. پس از مسلط شدن لون نول که توسط آمریکایی&zwnjها نیز پشتیبانی می&zwnjشد، ارتش ایالات متحده با خیال راحت وارد کامبوج شده و شروع به مبارزه علیه گروه شبه&zwnjنظامی ویت کونگ نمود، و بدین ترتیب کامبوج تبدیل به یکی از عرصه&zwnjهای مبارزه جنگ ویتنام شد. در طول چهار سال بعد از آن بمب افکن&zwnjهای ب-۵۲ ایالات متحده با استفاده از بمب&zwnjهای آتش زا و خوشه ایی حدود هفتصد و پنجاه هزار کامبوجی را در تعقیب و انهدام خطوط اذوقه رسانی نیرو&zwnjهای ویتنام شمالی به قتل رساندند.


جنبش خمر&zwnjهای سرخ در سال&zwnjهای ۱۹۷۰ بسیار محدود بود. رهبر آنان پل پوت در فرانسه تحصیلات خود را به اتمام رسانده بود و یک کمونیست طرفدار مائو (مائویست) چین بود. او همچنین مظنون به داشتن رابطه با کمونیست&zwnjهای ویتنام شمالی بود. بمباران&zwnjهای آمریکایی&zwnjها و همدستی لون نول با آنان باعث پیوستن نیرو&zwnjهای تازه به جنبش خمرهای سرخ گشت. در آن زمان ویتنام شمالی و چین نیز آموزش&zwnjهای نظامی به این گروه می&zwnjدادند. این روال ادامه پیدا کرد به طوری که در سال ۱۹۷۵ نیروی&zwnjهای پل پوت به مرز هفتصد هزار نفر رسیده بودند. بنابراین ارتش لون نول به جز مبارزه با ویتنامی&zwnjهای کمونیست، درگیر کارزار با خمر&zwnjهای سرخ (شاخهء کمونسیستی در داخل کمبوج) نیز گشت.

 

دیدنی های کامبوج 

 

رقص روبام تپ آپسارا در کامبوج...

 

رقص روبام تپ آپسارا یک رقص باله کلاسیک پادشاهی خمری است که در اواسط قرن 20 تحت حمایت ملکه سیسووا کوساماک ایجاد شده است. آپسارا در داستانها یک زن فوق العادهزیبا و جوان است که در افسانه های مذهبی مردمان کامبوج جای دارد و به عنوان موجودی اثیری که ساکن آسمان است و در خدمت خدا می باشد و در معنای عمومی به عنوان فرشته شناخته شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آنگکور وات در کشور کامبوج...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آنگکور وات نام مجموعه‌ای از معابد است که در اوایل سدهٔ دوازدهم برای شاه سوریاوارمان دوم در آنگکور در کامبوج ساخته شد تا پرستشگاه حکومتی و پایتخت او قرار گیرد. این معبد که در ابتدا معبدی هندو بود و به ویشنو، خدای هندیان تقدیم شده بود پس از ورود آیین بودا به معبدی بودایی بدل شد. آنگکور وات که تا به ‌امروز به‌خوبی حفظ شده است هنوز هم تنها پرستشگاهی است که از زمان ساختش تا کنون به عنوان یک مرکز مذهبی استفاده می‌شود.

این معبد بزرگترین بنای مذهبی در جهان است و معماری اصیل خمری را می‌توان در آن مشاهده نمود. انگکور وات که اصلی‌ترین جاذبهٔ گردشگری کامبوج است، نشان ملی آن کشور نیز به‌شمار می‌آید و طرح آن بر روی پرچم کامبوج نیز نقش بسته است.

آنگکور وات یکی از نامزدهای کسب بناهای هفتگانه دنیا نیز بوده است. آنگكور وات نمونه‌ای عالي از معماری كلاسيك خمرها میباشد. با آغاز قرن دوازدهم، معماران خمری به تدريج اعتماد به نفس خود را در كار با ماسه‌ و سنگ (به جاي خشت و آجر) به عنوان مصالح اصلی ساخت بنا بازمي‌يافتند. سبك انگكور وات در پی سبك معماری بايون پديد آمد كه در اغلب در آن، كيفيت فدای كميت مي‌شد. انگكور وات بيش از همه به خاطر ظرافت و تناسبش از لحاظ طراحی و معماری مورد تحسين قرار مي‌گيرد و از اين نظر اغلب با آثار معماری به جا مانده از روم و يونان باستان مقايسه می ‌شود. به گفته موريس گليز، يكی از مرمت ‌گران مشهوری كه در قرن بيستم بر پروژه مرمت انگكور وات نظارت داشته است، «اين معبد از جهت توازن ميان عظمت عناصر و اندازه‌ گيری ‌ها و نسبت‌های دقيق رعايت شده در آن، از كمالی كلاسيك برخوردار است. انگكور وات تجلی قدرت، اتحاد و يك سبك هنری خاص است.» عناصری چون تاق‌های نوک ‌تيز (تاق رومی)، برج‌هايی به شكل شكوفه نيلوفر، راهروهای هم‌ محور و ايوان‌های صليبی شكل كه به موازات محور اصلي معبد ساخته شده‌اند از شاخصه‌های اصلی سبك معماری انگكور وات هستند. بر ديواره‌های اين معبد، همچنين تصاويری از اسطوره‌های ماهاباراتا و رامايانا نقش بسته است.

 

 

معبد تا پروم در کشور کامبوج...

 

 

 

 

 

تا پروم یک نام جدید در معبد آنگکور در شهر سیم ریپ کامبوج است که به سبک معماری بایون خمری که در مساحت زیاد و در اواخر قرن 12 و اوایل قرن 13 که در  اصل به نام راجاویهارا نامیده می شود ساخته شده است.

این بنا در یک کیلو متری شرق آنگکور تام و در لبه جنوبی شرق باری قرار دارد. این بنا به دستور شاه خمر جایاوارمن هفتم به عنوان یک صومعه و دانشگاه بودایی ساخته شده است. بر خلاف بسیاری از معابد آنگکورها معبد تا پروم نیز مانند دیگر معابد با ظرافت و معماری فوق العاده ساخته شده اما از نظر ترکیب نور و روشنایی و تجمع درختان سر به فلک کشیده در خرابه ها و جنگلی که این بنا را احاطه کرده است این مکان را به یکی از محبوبترین و پربازدید کننده ترین بناهای آنگکور در سیم ریپ کرده است. در سال 1992 بنای تا پروم به ثبت میراث جهانی رسیده است.

 

 

 

دریاچه تونله ساپ در کامبوج...

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یکی از جاذبه های گردشگری کشور کامبوج در شهر سیم ریپ گردش با قایق بر روی  دریاچه تونله ساپ است.

تونله ساپ به معنای دریاچهٔ بزرگ، بزرگترین دریاچهٔ آب شیرین منطقهٔ جنوب شرقی آسیاست که در مرکز کامبوج قرار دارد. این دریاچه در گودالی درجلگه کامبوج واقع شده و توسط رودها و نهرهای بسیاری تغذیه می‌شود. رود تونله ساپ به طول ۱۱۰ کیلومتر می باشد و با عبور از جلگهٔ ویل پوک در نزدیکی پنوم پن به رود مکونگ می‌پیوندد.

یونسکو در سال 1997 دریاچهٔ تونله ساپ را به‌عنوان یکی از ذخایر زیست‌کره معرفی نمود.

در این دریاچه صنعت پرورش و صید ماهی کپور رواج دارد. دهکده‌های ماهی‌گیری شناور بسیاری بر روی این دریاچه ساخته‌شده‌اند که مردمان زیادی در آنها سکونت دارند و به همین دلیل بازدید کننده زیادی را به خود جلب کرده است.

این روستا ها بصورت شناور بر روی آب می باشند و مردمان این روستاها در روز به ماهیگیری و کارهای روزمره می پردازند. دیدن کودکانی که بر روی تشتک کوچک نشسته و مشغول پارو زنی هستند برای شما جدابیت خاصی را بوجود می آورد که به سادگی و بی آلایشی و سخت کوشی این کودکان پی خواهید برد. در شب روستا ها در سکوت کامل به سر می برد و آرامشی شگفت انگیز این منطقه را فرا می گیرد. رستورانهای شناور و ایستگاههای توریستی و مناظر طبیعی اطراف جذابیت خاصی را به این روستا ها بخشیده که سالانه بازدید کننده زیادی را به خود جذب کرده است.

 

 

پرستشگاه بایون در کشور کامبوج...

 

 

 

 

 

 

بایون یک معبد شناخته شده با معماری بسیار غنی و تزیین شده خمری در آنگکور در کشور کامبوج است. این بنا در اواخر قرن 12 و اوایل قرن 13 به عنوان معبد رسمی دولت بودایی ماهایانا و در زمان پادشاهی جاوایارمن هفتم ساخته شده است. پرستشگاه بایون در مرکز پایتخت جایاورمن در آنگکور تام قرار دارد. این معبد پس از مرگ جاوایارمن توسط پادشاهان هندو و بودایی تکمیل و گسترش داده شد.

یکی از ویژگیهای برجسته که این معبد را از دیگر معابد اطراف متمایز کرده تعداد زیاد مجسمه های سنگی عظیمی است که بصورت چهرههای خندان ساخته شده اند که بطور پی در پی در کنار هم قرار دارند و تا بلندای تراسها ادامه پیدا کرده اند.  

پرستشگاه بایون شامل 54 برج می باشد که در حدود 200 صورت خندان در آن طراحی و ساخته شده است. هر کدام از صورت های خندان نمادهای هستند از روایت های محلی که بازگو کننده باورهای قدیمی مردمان خمری می باشد. این بنا از راهرو های پیچ درپیچ با برج های شگفت انگیز از قطعات برش خورده سنگ های ماسه ای تشکیل شده که با معماری قوی و با ظرافت دقیق کنار هم  قرار گرفته شده و نمای زیبایی ایجاد کرده اند. این معبد همچنین  به عنوان دو مجموعه نقش برجسته که در حال حاضر بیانگر یک ترکیب غیر معمول از صحنه های اساطیری، تاریخی و همچنین پیش پا افتاده شناخته شده است.  

 

 

برنامه سفر به کشور کامبوج...

 

سه شب و چهار روز

روز اول:

 

پس از ورود به فرودگاه شهر سیم ریپ در کشور کامبوج راهنمای تور با تابلو گاتو یا به اسم مسافر جهت ترانسفر به هتل به استقبال شما خواهد آمد.  بعد از ظهر پس از استراحت کوتاه برای صرف ناهار به یکی از رستورانهای فست فود می روید. بعد از صرف ناهار به سمت روستای شناور بر روی دریاچه تونل ساپ خواهید رفت و گردش با قایق بکی از لذت بخش ترین لحظات را برای شما رقم خواهد زد. روستا بصورت شناور بر روی آب می باشد و مردم در روز ماهیگیری و کارهای روزمره پرداخته و در شب روستا در سکوت کامل به سر می برد. رستورانهای شناور و ایستگاههای توریستی و مناظر طبیعی اطراف جذابیت خاصی را به این روستا بخشیده که سالانه بازدید کننده زیادی را به خود جذب کرده است.

در هنگام غروب آفتاب پس از بازدید از روستای شناور به سمت رستوران مجلل و سنتی شهر سیم ریپ حرکت می کنید. شام بصورت بوفه آزاد بوده و در هنگام صرف شام موزیک محلی نواخته شده و در انتها برنامه محلی و معروف آپسارا اجرا خواهد شد که  این برنامه شامل رقص ها و اجراهای محلی می باشد.   

پس از اتمام برنامه به هتل انتقال داده می شوید و یا با هماهنگی راهنمای تور می توانید در خیابان پاب از تور جدا شوید و به گشت و گذار بپردازید و با آداب و رسوم و مردم کامبوج آشنا شوید.

 

            

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

روز دوم:

 

پس از صرف صبحانه در حدود ساعت 10 صبح به طرف یکی از عجایب دنیای معماری و اسرار آمیزترین معبد سنگی جهان به نام آنگکور وات حرکت کرده و به مدت  2  ساعت از این بنای فوق العاده بازدید خواهید کرد. معبد آنگکور وات با معماری اصیل خمری در قرن 12 ساخته شده است و از جمله میراث جمانی یونسکو از سال 1992 به شمار می آید که در سه طبقه ساخته شده است که طبقه فوقانی ملقب به بهشت می باشد و دارای اسرار تاریخی خود می باشد که توسط راهنمای تور توضیحات کامل داده می شود. پس از صرف ناهار در صورت وجود شرایط خوب آب و هوا و وقت کافی از دیگر معابد نیز بازدید خواهید کرد. در آخر انتقال به هتل.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

روز سوم:

 

پس از صرف صبحانه حدود ساعت 9 صبح به سمت ورودی جنوبی پرستشگاه بایون حرکت خواهید کرد. پرستشگاه بایون شامل 54 برج می باشد که در حدود 200 صورت خندان در آن طراحی و ساخته شده است. هر کدام از صورت های خندان نمادهای هستند از روایت های محلی که بازگو کننده باورهای قدیمی مردمان خمری می باشد. این بنا از راهرو های پیچ درپیچ با برج های شگفت انگیز از قطعات برش خورده سنگ های ماسه ای تشکیل شده که با معماری قوی و با ظرافت دقیق کنار هم  قرار گرفته شده و نمای زیبایی ایجاد کرده اند. این معبد همچنین  به عنوان دو مجموعه نقش برجسته که در حال حاضر بیانگر یک ترکیب غیر معمول از صحنه های اساطیری، تاریخی و همچنین پیش پا افتاده شناخته شده است. حدود ساعت 12 برای صرف ناهار به رستوران محلی خواهید رفت.

پس از صرف ناهار حدود ساعت 13 به سوی یکی دیگر از معابد شگفت انگیز کامبوج به نام معبد تا پروم خواهید رفت.

این بنا به دستور شاه خمر جایاوارمن هفتم به عنوان یک صومعه و دانشگاه بودایی ساخته شده است. از نظر ترکیب نور و روشنایی و تجمع درختان سر به فلک کشیده در خرابه ها و جنگلی که این بنا را احاطه کرده است این مکان را به یکی از محبوبترین و پربازدید کننده ترین بناهای آنگکور در سیم ریپ کرده است. در سال 1992 بنای تا پروم به ثبت میراث جهانی رسیده است.

شب آزاد در اختیار خود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

روز چهارم:

 

بعد از صرف صبحانه به سمت فرودگاه انتقال داده می شوید و پرواز به کشور مقصد. به امید دیدار دوباره شما.

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده:
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی